L.U.G.O SAĞLIKLI BESLENMEYİ HEDEFLİYOR.

 

Çocukların sağlıklı büyümeleri için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Anaokulumuzda çocukların sağlıklı beslenmesi için özel bir çaba gösteriyoruz. alınan ürünlerin doğal lezzeti ve hazırlama şekillerinde gösterdiğimiz özen yemeklerin tadına da yansıyor ve çocuklar bu sağlıklı besinleri severek yiyorlar. 

Menümüzde Sebze, Meyve ve Ete ağırlık veriyoruz
Çocuklar için en sağlıklı yiyecekler taze meyveler, etli sebzeli yemekler; bu nedenle menümüzde sebze ve et yemekleri ağırlığı oluşturuyor, aynı şekilde balık sık sık menümüzde yer alıyor.

Kaliteli ürünler kullanıyoruz
Bilinen markaların kaliteli ürünlerini kullanıyoruz, maliyeti daha düşük olsa da ikinci sınıf veya bilinmeyen markalara ait ürünleri kullanmıyoruz, aynı şekilde kullandığımız etler büyük marketlerden alınıyor.

UHT Süt yerine Günlük Süt (Pastörize) Kullanıyoruz
UHT sütler uzun süre dayanmaları ve fiyat avantajına sahip oldukları için tercih ediliyor, ancak sütün uzun süre dayanabilmesi için sterilize edilmesi gerekiyor, bu amaçla yapılan UHT ( Ultra High Temperature: çok yüksek sıcaklık anlamında) işlemi sırasında sütün içerisindeki faydalı maddeler de büyük oranda kaybolmaktadır. UHT süt yerine, daha düşük sıcaklıkta işlem gören bu nedenle doğal sütün içeriğine yakın olan ancak aynı nedenle kısa zamanda tüketilmesi ve soğuk zincir ile taşınması gereken günlük süt (pastörize süt) kullanıyoruz. Çocuklarımız bu sütü içiyor ve biz yoğurdumuzu bu süt ile mayalıyoruz. Öğlen yemeklerimizde doğal yoğurt ve bu yoğurttan yapılmış olan ayran önemli bir yeri kaplamaktadır.

 

Daha az unlu-şekerli yiyecek – daha fazla meyve,sebze
İkindi kahvaltılarında haftada bir kaç gün meyve-sebze-yoğurt ağırlıklı atıştırmalıklar servis edilmektedir. ( mücver, mercimek köfte, meyveli yoğurt, yoğurtlu havuç salatası gibi. ). Gün arasında atıştırmalık olarak ağırlıklı olarak meyve kullanıyoruz.

Kendi hazırladığımız meyve sularını – çaylarını kullanıyoruz.
İçerdikleri Nişasta Bazlı Şeker nedeniyle çocuklar için sakıncalı olan kola, gazoz gibi içecekleri hiçbir öğünümüzde yada etkinliğimizde kullanmıyoruz, yüksek şeker içermeleri nedeniyle hazır meyve sularını da kesinlikle kullanmıyoruz, bunların yerine günlük sıkılmış meyve suları, kendi hazırladığımız düşük şekerli kompostolar veya yine bizim hazırladığımız ıhlamur-portakal gibi meyve çaylarını tercih ediyoruz. Burada kullanılan tüm malzemeler taze olarak alındığı için içinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır.

Hazır Yiyecekler Kullanmıyoruz
İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates – mısır cipsi , gibi yiyecekler vermiyoruz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu/tavuk suyu tabletleri, ketçap, mayonez gibi hazır ürünleri içerisine MSG, Soya proteinleri gibi katkı maddeleri girdiği için kullanmıyoruz. Bunları kullanmamız gerektiğinde kendimiz yapıyoruz. Mutfağa giren tüm malzemelerin işlenmemiş, içerisine katkı maddesi girmemiş olmasına dikkat ediyoruz.

Organik mevsim sebzesi-meyvesi kullanıyoruz
Örneğin kış mevsiminde salatalarımızda domates, salatalık yerine havuç, turp gibi kış sebzeleri bulunuyor, aynı şekilde meyve seçimlerinde de mevsimin meyvelerini tercih ediyoruz.